Zwracasz butelki i kupujesz piwa. Kolejna sieć sklepów wprowadza kaucję za zwrot butelek
W styczniu tego roku ogólnopolska sieć marketów Carrefour rozpoczęła pilotażowy projekt ekologiczny. Firma płaci klientom za oddawanie plastikowych butelek i aluminiowych puszek. Program działa w dziewięciu sklepach tej sieci na Śląsku i jednym na Opolszczyźnie.
Zwroty opakowań cieszą się dużym zainteresowaniem klientów
Po miesiącu firma podsumowała akcję, która cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Do automatów ustawionych w sklepach tej sieci trafiło już ponad 300 tys. opakowań. To już druga proekologiczna inicjatywa, którą wprowadziły sklepy sieci Carrefour.
Dwa lata temu markety rozpoczęły skup szklanych butelek. Dotychczas klienci oddali ponad 10 mln sztuk butelek zwrotnych.
Żabka wprowadza własny program. Sklepy promują akcję wymiany butelek na piwa
Teraz z podobnym pomysłem wystartowała Żabka. Ogólnopolska sieć niewielkich sklepów spożywczych wprowadziła kaucję za zwrot butelek po piwie – informuje portal dlahandlu.pl. Firma promuje akcję „Wymień pustą na pełną”.
„Zyskaj 50 groszy ekorabatu za butelkę zwrotną” — zachęca Żabka. Poza kaucją oferuje dodatkowy rabat, czyli 50 groszy taniej na każde piwo w butelce zwrotnej.
Zwroty butelek ograniczone są pewnymi wymogami
Sklepy stawiają jednak warunek: zwrot i zakup muszą odbywać się na tym samym paragonie. Klienci mogą oddawać puste butelki zwrotne do tych sklepów, które w swojej ofercie mają produkty w takich samych butelkach.
Są też inne ograniczenia. Sklepy nie będą przyjmować butelek uszkodzonych, brudnych lub niezdatnych do ponownego wykorzystania. Żabka może odmówić przyjęcia butelek, jeżeli w sklepie nie będzie miejsca na opakowania kaucyjne. Określono też górny limit zwrotów. Przy jednej transakcji klient może oddać maksymalnie 20 butelek.
Proekologiczny projekt to nowa odsłona programu kaucyjnego, którą Żabka prowadziła w lipcu i sierpniu zeszłego roku. W czasie jej trwania, klient za zwrot butelki w sklepie, otrzymywał rabat w wysokości 50 gr na zakup piwa w butelce zwrotnej.
Sklepy nie czekają na tzw. ustawę kaucyjną. Wprowadzają własne programy
Przedstawiciele sieci sklepów przyznają, że wprowadzają swoje programy zwrotu butelek, nie czekając na wejście w życie tzw. ustawy kaucyjnej. Zgodnie z rządowym projektem każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 m kw. będzie miał obowiązek odbierania pustych opakowań objętych system kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji.
Nowe przepisy będą dotyczyły 200 tys. sklepów w Polsce. To niemal 60 proc. wszystkich obiektów handlowych w naszym kraju. Z kolei mniejsze placówki będą mogły realizować program na zasadzie dobrowolności.